top of page

Atina Metrosu'nda sanat

Seyahat dergilerini ya da bloglarını takip edenler bilir; genelde okuyucunun ilgisini çekmek için çeşitli kategorilerde  "En güzel 10" listesi hazırlanır. En romantik şehirlerden, en ilgi çekici müzelere kadar uzanan listelerden biri de dünyanın en güzel metro istasyonları için yapılır. Stockholm, Moskova ve Napoli gibi şehirlerin akıl almaz güzellikteki metro istasyonları -haklı olarak- listede yerini bulur genelde. Bu metro istasyonlarını bu kadar güzelleştiren ise şüphesiz mimar, sanat ve sanatçılardır. Sanatın yeri zamanı ve tek bir biçimi olmaz, biraz klişe olsa da evet sanat her yerdedir. 


Atina bu konuda bize sürpriz yaşatan şehirlerden. Pek kimse farkına varmasa da aslında Atina'nın çoğu metro istasyonunda sizi bekleyen birbirinden farklı sanat eserleri bulunuyor; antik eserlerden modern heykellere, ünlü ressamların tablolarından ilgi çekici enstalasyonlara kadar uzanan şahane bir çeşitlilikte hem de. Atina metrosunun her istasyonunda bulunmasam da çoğuna adımımı attım ve kendi adıma en ilgi çekici olanları sizinle paylaşmak istedim.  O zaman fotoğrafların da yardımıyla başlayalım turumuza. 


Syntagma - George Zongolopoulos

Atina'nın kalbi Syntagma Meydanı şüphesiz şehrin en kalabalık, en ilgi gören yerlerinden. Mavi ve kırmızı hattın birleştiği metro istasyonu ise her daim yoğun. Bütün bu karmaşanın yaşandığı istasyonun en güzel sürprizi ise Yunanistan'ın en bilinen heykeltraşlarından Zongolopoulos'un "Atrium" isimli eseri. 1903 Atina doğumlu sanatçı heykel dışında resim ve mimari çalışmaları ile de meşhur. Meydandan metro istasyonuna inen büyük bir silindirin içinde salınan şemsiyeleri ve merdivenleri görmek isterseniz istasyonda Ag. Marina yönüne giden (mavi hat) perona inmeniz gerekiyor. 


Metaxourghio - Alekos Fassianos 

Metaxourghio metro istasyonu  sizi ülkenin en ünlü ressamlarından Fassianos'un eserleri ile buluşturuyor. Yunan mitolojisi, Bizans ikonları, gölge tiyatrosu ve fayyum mumya eserleri gibi farklı öğelerden ilham alan ve onlara yorumunu katan 1935 doğumlu sanatçının "The Myth of my Neighborhood" isimli eserleri istasyonun girişinde karşınıza çıkıyor. 

Katehaki - Vasso Peklari 

Katehaki, şehrin -yaşayanlarının dışında- az bilinen metro istasyonlarından biri. Havaalanından şehir merkezine giden mavi hattın istasyonlarından. Bu istasyonda, eğitimini İtalya'da tamamlamış Vasso Peklari'nin eserlerini görebilirsiniz. Ressam ve heykeltraş  Peklari  eserlerinde çoğu zaman metal kullanmayı tercih ediyor. Sanatçının bu istasyondaki eserleri de bakır örme tekniğiyle yapılmış. 

Megaro Moussikis - Panagiotis Fidakis 

Şehrin en önemli konser salonuna gitmek için kullanılan bu istasyonda bizi mermer kaplı istasyon duvarının üstündeki nota çizgilerinde soluklanan kuşlar selamlıyor. İstasyonun adına yakışır bu güzel eserin sahibi heniz 47 yaşında hayata veda eden Panagiotis Fidakis. Eserlerinde uzun süre toprak rengi tonlarını ve griyi tercih eden sanatçı son dönemlerinde biraz daha canlı renkler kullanmış. 

Evangelismos - Chryssa 

Atina metrosunda bulunan sanat eserlerinin en ilgi çekenlerden biri Chryssa'nın "Mott Street" isimli çalışması. Mani doğumlu sanatçı Paris sonrası San Francisco'da eğitimini tamamlayıp New york'a gidiyor ve ilk atölyesini orada açıyor. Uzun süre Amerika'da yaşayan ve aynı zamanda oranın vatandaşı da olan Chryssa heykel sanatında ışık kullanarak yeni bir akıma öncü oluyor. 1992 senesinde Atina'ya dönen ve Neos Kosmos semtindeki galerisinde çalışmalarına devam eden sanatçı 2013 senesine kadar çalışmalarına burada devam ediyor. 

Larissa - Yannis Gaitis


Yannis Gaitis, uluslararası bilinen adıyla John Gaitis Yunanistan'da çağdaş sanat dendiğinde ilk akla gelen isimlerden. Atina'da ve Paris'te eğitim gören sanatçı uzun süre Fransa'da yaşamış ve hayranı olduğu Fransız sanat akımından oldukça etkilenmiş. Eserleri dünyanın önemli şehirlerinde de sergilenen Gaitis'in "İsimsiz" çalışması istasyonda tüm görkemiyle ziyaretçilerini bekliyor. 

Şüphesiz bu yazıda tanıtmaya çalıştıklarımın dışında şehrin metro istasyonlarında onlarca eser daha var, gelip görmesi ve keşfetmesi bizlere kalmış. Günün karmaşasını hafifleten, ruhumuza ve gözlerimize iyi gelen her şey güzeldir. Ben Atina'da her metro kullandığımda bulunduğum istasyona daha dikkatli bir şekilde bakıyorum artık bu güzelliklere rastlamak için. hem dediğimiz gibi; sanat her yerde.

17 views

Naxos

Comments


bottom of page