top of page

Vouliagmeni gölü

Her büyük dünya şehrinde olduğu gibi Atina’da da şehir merkezinden, şehrin kalabalığından, hayatın yoğun yaşandığı semtlerden bilinçli olarak uzak durmayı tercih edenler var. Bu tercihi yapanların yaşadığı semtlerin en bilinenlerinden biri  şehrin kuzeyinde konumlanmış Kifisia, diğeri ise güneyin refah seviyesi oldukça yüksek, eskilerin deyimiyle sayfiye semti Vouliagmeni.

Toplu taşıma araçları veya kendi adını taşıyan upuzun cadde sayesinde arabanızla kısa sürede ulaşabildiğiniz semtin muhteşem plajları, seçkin restoranları, görkemli evleri ve binaları Atinalılar için oldukça tanıdık ve bilindik. bütün Bunların yanı sıra Vouliagmeni deyince aklımıza ilk gelen şeylerden biri ise buraya ismini veren meşhur gölü.


Vouliagmeni kelimesi Yunanca batık / göçük / çökük anlamına geliyor. Bir zamanlar büyük bir mağara iken Ortaçağ’da olduğu düşünülen şiddetli bir deprem mağaranın  bir kısmının çökmesine sebep oluyor ve göl şu an gördüğümüz şeklini alıyor. İmittos Dağı’nın yeraltı kaynakları ile beslenen gölün tuzlu suyu daima 24 derece olduğundan özellikle kış aylarında ziyaretçisi bol . Gölün işletmesini özel bi şirket devraldığı için gölden yararlanmak isteyenler girişte belirli bir ücret ödemek zorundalar. Vouliagmeni gölü ve işleten kurum hakkında bilgi almak isterseniz resmi web sayfasına göz atabilirsiniz.

Yaz aylarında çoğunlukla çeşitli etkinliklerin, konserlerin, davetlerin yaşandığı; kış aylarında ise yüzmeye gelen ziyaretçilerin sıkça uğradığı bu doğa harikası Atina’ya sadece yarım saat uzaklıkta ve şehrin kalabalığından sıyrılıp kendinizi şımartmak için oldukça ideal.

10 views

Naxos

Comentários


bottom of page