top of page

Atina yakınlarindaki plajlar

Atina'ya gelenlerin şehir hakkında sordukları birkaç temel soru sonrasında mutlaka dayanamayıp sordukları başka bir soru daha olur: O kadar geldik, biraz yüzelim diyoruz, Atina yakınlarında gidebileceğimiz plaj var mı?

Fahri Atinalı olarak öncelikle şehrimin birbirinden güzel müzelerini, afiyetten öldüren yemekler sunan tavernalarını, hiç beklenmedik sürprizlere gebe sokaklarını keşfetmenizi tercih etsem de evet siz de haklısınız. İnsan biraz da kitabını alıp deniz kenarına gitmek, tertemiz masmavi sularda yüzmek, güneşle oynaşmak istiyor. E o zaman buyrun, Atina ve yakınlarında üç mekan seçtim sizin için, geldiğinizde yolunuz düşerse beni hatırlayın.Atina'nın şehir merkezi deniz kenarında değil, o yüzden canınız deniz görmek ve yüzmek istiyorsa sizi biraz şehrin güneyine alacağız. Syntagma Meydanı'ndan bineceğiniz, Glyfada yönüne giden tramvay sizi 45 dakika sonra buraya ulaştıracak. (Kalamaki durağında inmeniz lazım) Girişi 5 euro olan plaj yüzlerce kişiye ev sahipliği yapabilen, oldukça geniş bir mekan. Ücrete şezlong ve şemsiye dahil, duş ve üstünüzü değiştirmek isterseniz giyinme kabinleri de mevcut. Atinalılar yüzmekten çok, biraz serinlemeye, piyasa yapmaya ve eğlenmeye geliyor aslında buraya. bana sorarsanız denizi oldukça iyi ancak standartları çok yüksek Yunan ahalisi biraz burun kıvırıyor. Yani uzun uzun yüzen yok, serinlemek için şöyle bir girip, çıktıktan sonra bira ya da kokteyl içe içe piyasa yapmak daha sık rastlanan bir durum. Zamanınız azsa, yollarda çok vakit kaybetmek istemiyorsanız, daha iyisini bulmanız imkansız.


En sevdiğim: Limanakia (Kantina Lefteri)

Şimdi size mükemmel bir yerden bahsedeceğim hazır olun. Atina'nın en nezih sayfiye semtlerinden olan Vouliagmeni'yi geçtikten sonra kıvrım kıvrım, deniz manzaralı bir yol çıkar karşınıza. Her tarafı binalarla dolu, bu gürültülü şehri ardınızda bırakmanın ferahlığı üstünüzde iken bir bakarsınız ki sağ tarafınızda bir takım ceplerde arabalar park halinde duruyor. İşte bunun sebebi, kayalıklardan turkuaz rengi sulara kendinizi attığınız sürpriz plajlar. Onlardan biri Limanakia; Vouliagmeni sonrası ilk otobüs durağının orada bulunan, kayalıkların içinde küçük bir işletme. Kayalıklar üstünde tahta platformlar inşa edilmiş, denize, kayalara monte edilmiş merdivenlerden giriyoruz. Her şey çok doğal; poz yapan, kasım kasım kasılan tipler yok. Lefteri'den alacağınız bir freddo espresso ya da bira yeter, sürekli bir şey satın almanız için sizi darlayan da yok. Kuma bulaşmadan, tertemiz, misler gibi yüzüyorsunuz bu doğal havuzda. Arabanız varsa Atina'dan 40 dakika, toplu taşıma ile gidecekseniz 75 dakika sürecek yolculuğunuz. Haritadaki yerine buradan bakabilirsiniz. Syntagma meydanı'ndan toplu taşıma ile nasıl ulaşabileceğinize ise buradan.


Ağaçlı plaj: Schinias


Atina'ya 45 kilometre uzaklıktaki Schinias için "cennetten bir köşe" benzetmesini yapsam, kimse itiraz etmez sanırım. upuzun, tertemiz bir sahil burası, ardınızda birbirinden görkemli çam ağaçları var. Çadırlarını kurup kamp yapmaya (Yunanistan'da çoğu yerde yasak olmasına rağmen) gelmiş insanlara, günübirlik ziyaretçilere, gençlere, yaşlılara, civar köylerde kasabada oturanlara, herkese yetecek büyüklükte. İsterseniz çam ağaçlarının dibine kendi sandalyeniz ve şemsiyenizle; isterseniz civardaki tavernalardan ya da beach barlardan birine (bir şeyler yiyip içmenizi beklediklerini söylememe gerek yok sanırım) kurulabilirsiniz. Konumunu buradan görebileceğiniz Schinias'a araba kiralayıp gitmek en kolayı ama "yok ben macera seviyorum" diyorsanız, Pedion Areos Parkı önünden kalkan KTEL otobüslerinden Marathonas'a giden birine atacaksınız kendinizi, trafik çok yoğun değilse bir saat sonra Schinias sizi büyülemeye hazır bekliyor olacak.

14 views

Naxos

Comments


bottom of page