top of page

ne güzel bir günÖyle güzel bi hava ki insan delirir keyiften. Arada vücudumu ürperten, kendine getiren esintiler eşliğinde pırıl pırıl bir güneş. Ağaçlar şıkır şıkır sallanıyor, beklediğimiz gibi sıcak ve kuru bir Temmuz olmadığı için yaprakların yeşili göz alıyor. Göğün yarısı top top bulut, yarısı arsız mavi.


Ne güzel bir gün bu.


Daha önce hiç olmadığım bi yerde, bir piknik masasının bankında oturuyorum. Masada daha önce hiç içmediğim bi bira. Bu şehirde her şeyi bilirim, her yere gitmişim, her yeri görmüşüm gibi geliyor oysa. Nasıl bir kibir. Bu videonun başında gözüken o yatay, beyaz bina benim ilk iş yerim. Bu ülkeye, bu şehre 2008 senesinde gelmeme sebep olan işim. Eski bi fabrika binası, bakımsız, kötü döşenmiş, gözden düşmüş mobilyalarla kaplı. 27 yaşımın heyecanına ve hırsına hiç uygun değil. Ben zannettim ki plazalarda, gökdelenlerde çalışacağım, bi baktım bi külüstür asansörde sallana sallana altıncı kata çıkıyorum. Ben zannettim ki herkes dar beyaz gömlek giyecek, karşımda kargo şortlu iş arkadaşkarım.


Defalarca yürüdüğüm yolu gülümseyerek yürüdüğüm, hiç burada yaşamamışım gibi iştahla etrafa bakındığım, başka şehirlerimi özlemekten korkmadığımı itiraf ettiğim, yeşilli mavili, biraz da beyazından bir gün. Her bina benim, her ağaç benim gibi güzelce salınıyor.


O eski binalarda çalıştım, o yeni cam kaplı büyük apartmanlarda kahkaha attım, o pencerelerden baktım, o stadyumda çalıştığım şirketin ismi olduğu için her seferinde aptalca sevindim. Günebakan ablamın en sevdiği çiçeklerden biridir, görünce onun yerine kafasına pıtpıt vurdum. Bayraklara baktım, hiçbiri beni heyecanlandırmıyor bir kez daha anladım. Onların dalgalanmasına sebep rüzgarı sevdim.


En sevdiğim birayı içmek için en sevdiğim mekana gittim. İnsanlar önümde mutlu mesut yürüdü, güneş turuncusunu bir hırsla göstererek battı. Hava biraz soğudu, yan masadakiler sigaralarını yaktı. Kendime hatıra bir video kaldı. Instagram'ın filtresiyle, dijital müzisyenlerin ezgileriyle, en az da benim gözümün gördüğüyle sonradan gülümsetecek bi şeyler kaldı elimde.


Ne güzel bir gün.

9 views

Comments


bottom of page