top of page

Butik şehir Nafplion


Bu yazıda ne Atina'dan ne de Yunanistan denince ilk akla gelen adaların birinden bahsedeceğim. Yolumuz bu sefer Atina'ya iki saat uzaklıktaki, boncuk gibi bi şehre düşüyor; Nafplion'a. "Bayram değil, seyran değil, neden gidiyoruz oraya?" diyenler için kısa bir açıklama yapayım:

- Nafplion ülkenin -özellikle eski şehir kısmı- en iyi korunmuş şehirlerden biri, biiiir! - Venedik, Osmanlı ve Yunan mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğimiz eserlerle dolu, ikiiii!

- Kendisi Yunanistan'ın ilk başkenti olur, üüüüüç! - Eski şehrin bulunduğu yarımadanın güneyinde bulunan plajı pek hoştur, bu da dört!

Şehir, Argolis körfeziyle çevrili yarımadaya kurulmuş ve bu yarımadanın kuzeyine doğru genişleyen yeni bölümden oluşuyor. Yeni şehirde görülecek pek bir şey yok ancak eski şehir tam bir gün geçirmek için oldukça ideal. Bir zamanlar Frank ve Bizans şehri olan Nafplion 1540 senesinde Osmanlı'nın eline geçmiş. ismi "Mora Yenişehri" olarak değiştirilmiş ve sancak olarak belirlenmiş. 1685 senesinde bu sefer, Venedikliler şehri ele geçirmiş ve Mora Krallığı'nın başkenti ilan etmiş. Bugün Nafplion'un en önemli simgelerinden Palamidi Kalesi de şehri güçlendirmek amacıyla o dönemde Venedikliler tarafından inşa edilmiş. 1715 senesinde Osmanlı "buralar bir zamanlar bizimdi." diyerek tekrar topraklarına dahil etmiş Nafplion'u. Bu tarihten 1822 senesine kadar tekrar Osmanlı  toprağı olan Nafplion, Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında, 19.yüzyılın başlarında Osmanlı'dan alınmış. Türkiye ve Kurtuluş Savaşı'nı düşündüğümüzde Samsun bizim için ne ifade ediyorsa  Nafplion da Yunanistan için benzer şeyler ifade ediyor; çünkü bağımsız Yunan devletinin kurucusu sayılan Kapodistrias ülke anakarasına ilk kez bu şehirde ayak basmış ve Nafplion'u bağımsız Yunan devletinin ilk başkenti ilan etmiş. Şehirde hala gördüğümüz Osmanlı camii, parlamento binası olarak kullanılmış hatta. 

O yüzdendir ki, Nafplion'un daracık ve sadece yayalara açık sokaklarında, kendimizi küçük bir İtalyan şehrinde yürüyormuş zannederken, karşımıza bir anda bir Osmanlı çeşmesi çıkması, onun biraz ilerisinde ise neo-klasik Yunan mimarisine sahip güzeller güzeli bir ev görmemiz mümkün. Uzun zaman, farklı devletlerin, kültürlerin himayesinde kalan şehir, geçmiş yıllarının rengini ve güzelliğini sunuyor bize. Nafplion, özelikle Atina'ya yakınlığı sayesinde, şehirden uzaklaşıp, ruhunu dinlendirmeye niyetli binlerce turiste de ev sahipliği yapıyor bu yüzden. 

Neler yapmalı?

  • Şehrin kalbi Syntagma meydanı çevresinde dönüp dolanıp ara sokakların, güzel evlerin, minik dükkanların tadını çıkarın. bol bol fotoğraf çekin, Instagram'da paylaşmayı unutmayın.

  • Liman çevresinde ve şehrin kordonu sayılan Boumpoulinas'ta deniz kokusunu içinize çeke çeke, tercihen güneş batarken yürüyüş yapın. karşınızda bulunan Bourtzi kalesine el sallayın.

  • Kondisyonunuza ve gücünüze güveniyorsanız Palamidi Kalesi'ne tırmanın. 999 basamağı çıktıktan sonra, şehrin manzarası nefesinizi kesecek. 

  • Palamidi kadar meşhur olmasa da şehrin bir diğer kalesi Akronafplia'ya (iç kale) gidebilir, burada da nefes kesici manzaranın tadını çıkarabilir şehre şöyle bir tepeden bakabilirsiniz.

  • Güneşli ve sıcak bir günde gidiyorsanız, mayonuzu yanınıza almayı unutmayın ve eski şehrin güneyinde bulunan halk plajına ya da hemen dibindeki özel işletme Blublanc'a kendinizi atıverin. Blublanc'a giriş ücretsiz ama şezlong ya da masalardan birini kullandığınızda sizden bir kahve, bir bira, bir şey içmenizi talep ediyorlar haliyle.

  • Gerçekten lezzetli ve geleneksel Yunan yemeği tatmak istiyorsanız, Alaloum'a gidin. her şey tazecik, servis hızlı, yemekler mis gibi. fiyatlar ise hiç can yakmıyor. 

  • Antica Gelateria di Roma, Yunanistan'da en lezzetli dondurmaya ve kahveye sahip mekanlardan biri. İçerisi küçük bir İtalya, mis gibi kahve ve dondurma kokuyor. Her daim kalabalık. 

  • Bu rotayı mutlaka yürüyün, çok iyi gelecek, emin olun


Nafplion'a, Atina'dan sıklıkla kalkan otobüslerle ya da kiraladığınız bir araba ile kolayca ulaşabilirsiniz. Arabayla yolculuk ediyorsanız, Korint Kanalı'nın orada yolculuğunuza bir ara verebilir ve 1893 yılında yapımı tamamlanan bu etkileyici mühendislik harikasına göz gezdirebilirsiniz. Otobüs saatlerine bakmak ve elektronik bilet almak içinseKTEL Argolidasweb sayfasına tıklamanız yeterli olacaktır. 13 views

Naxos

Comments


bottom of page