top of page

Bi ben mi varım?

Yazı yayınlanma tarihi: Haziran 2016 (www.themahmut.com)


Zaten sabahın 6:22'sinde "cikcik de cikcik, bırrık da bırrık" diye kendinden geçerek öten bir kanarya yüzünden uyanmışım, sinirim tepemde. Bütün apartmanların arka balkonlarının bir avluya baktığı bir düzenekte hangi gerizekalı, kanaryasını o arka balkonlardan birine koydu merak ediyorum. Yankı yapıyor yankı! o kanarya "zivzivziv" öttükçe sesi apartmanların duvarına çarpıyor geri geliyor, geri geliyor yine çarpıyor, duvardan çarpıyor kulağıma iniyor, kulağımdaki ses beni üzüyor. Zaten Atina'daki bu #aşırıkanaryasevercilik de bi tuhaf. Millet sıkıldıkça kanarya alıyor, sanki dünyanın en sessiz şehri.

Uyanır uyanmaz terasa geçtim, kahvemi de yaptım, öyle sabah alışkanlığı sosyal medya göz gezdirmesi yapıyorum. Twitter'da takip ettiğim elemanlardan birinin "ay bıdıbıdı bilmemne şeyini sevmeyen bir ben mi varım?" tüitini gördüğüm an yine kan beynime sıçradı. Uzun süredir bu konu hakkında çemkirmek istiyordum zaten, doğruya doğru; şimdi fırsat elime geçti, tutmayın beni.

"Bibenmivarım"cılar ahalisinden çok sıkıldım. "Aynenaynen"cilere bile hala katlanabilirim ama onlara hayır. Gerçek bir karın ağrısı hepsi: "Karaköy'de açılan NOSH'u beğenmeyen bi ben mi varım?" - "yaz gelecek diye fitness mekanına yazılmayan bi ben mi varım?" - "kahve sevmeyen bi ben mi varım?" - "Bilmemne eplıkeyşınını kullanmayan bi ben mi varım?"

Bi sen varsın koç!

Bi yettiniz ulan. Ne kadar özel, ne kadar değişik, ne kadar da ilginçsiniz. Ağzım açık hayran hayran bakıyorum size. "Bu filmi beğenmedim, dinlediğim şu şarkıyı sevmedim, aa bu cafe ne kadar da götüm gibi" demekle "Bi ben mi varım?" demek arasında dağlar kadar ego problemi var. Herkes beğeniyor ama ben beğenmiyorum muhabbetinizden çok sıkıldık.


Genel olarak çok sevdiğim ve güvendiğim insanlar dışında herhangi birinin bi şeyi beğenmesi ya da sevmesi de ilgilendirmiyor zaten beni. Bana ne sonuçta, benim beğendiğimden de sana ne muhtemelen. Ne yapıcam ben o senin "bibenmivarım" bilgini, ne işime yarayacak? Ne kadar özel olduğunu ısrarla belirtmek istiyorsan başka bir yöntem bul kendine.

Sosyal medya ortamlarında cool görünmenin güzel bir şey olduğunun farkındayım ama cool olucam derken de deve dikeni gibi dolaşmayın ortalıkta. Kahvem bittiği için yazıyı da burada kesiyorum ve sizlere şunu söylemek istiyorum:

BU KONUDAN MEMNUN OLMAYAN BİR BEN Mİ VARIM?

34 views

Comments


bottom of page