top of page

Atina'da sevdiğim 5 bar

Yazı yayınlanma tarihi: Temmuz 2016 (www.themahmut.com)

Şu aralar feci sıcağıyla beni bezdiren -yine de kıyamadığım- tatlı şehrim Atina'da yeme içme mekanları konusunda sıkıntı çektiğimiz söylenemez. Krizin zirve yaptığı dönemde bile dışarı çıkma, bir drink atma alışkanlığından vazgeçmeyen Atinalılar ve şehri ziyaret edenler için binlerce seçenek var. Ben burada, çok bilindiğini ve internet kurdu bile olsanız kolay kolay keşfedeceğinizi düşünmediğim beş mekanı kısa kısa paylaşmak istedim.  Yolunuz Atina'ya düşerse aklınızda bulunsun. Στιν υγειά μασ παιδιά!*


LOTTE CAFE BISTRO


Akropolis metro istasyonunun çok yakınlarında bulunmasına rağmen, turistler tarafından keşfedilmemiş, minnoş bir mahalle mekânı burası. İçeride sen de 20, dışarıda ben diyeyim 10 kişi oturabiliyor sadece. Vintage mobilyaları, masa üstü dantelleri, birbirinden farklı desenlerdeki eski tabakları, kristal bardakları ve tatlı çalışanları ile gönüllere taht kuruyor. Akşamüstü iş çıkışı bir kadeh Aperol Spritz, bir kadeh rose içip, evine öyle dönenlerin mekanı Lotte'ye siz de uğramalısınız.


KAIN


Açılalı daha bir sene olmadı ama Kain bu kısa süre içinde şehrin en farklı ve en rağbet gören mekanlarından biri olmayı başardı. Mets semtinde, yıllardır boş duran bir dükkan şimdi Atina'nın en popüler cafe-barlarından biri oldu. İsmini Adem ile Havva'nın büyük oğlu olduğuna inanılan Kabil'den alıyor. Zaten içeriye girer girmez gözümüze çarpan resim ünlü ressam Rubens'in Cain Slaying Abel eserinin yeniden yorumlanmış hali. Kain'in müzik seçimleri de oldukça başarılı, içkinizi yudumlarken Tindersticks, Patti Smith, Midlake dinlemek istiyorsanız burada çok mutlu olabilirsiniz. Genelde sakin bir atmosfere sahip olsa da Cumartesi geceleri iğne atsan yere düşmeyecek hale geliyor, uyarayım.


THE BLACK DUCK GARDEN


Canınız Atina'nın merkezinde, çok yüksek sesle müzik çalınmayan, et ete oturmayacağınız, içki almak için 45 dakika beklemeyeceğiniz, serin bir yere gidip iki kadeh bir şey mi içmek istiyor? O zaman sizi Black Duck Garden'a alalım. Neo-klasik bir Atina evinin, özenle döşenmiş avlusunda keyifle içkinizi yudumlayabilir, minik atıştırmalıklarla midenizi şenlendirebilirsiniz. Şehrin bütün gürültüsünü ardınızda bırakıp, zevkle cin-tonik yudumlamak için ideal bir seçim, bana güvenebilirsiniz.


PINK FREUD


İşte karşınızda öz hakiki Atina mahallesi barı! Pangrati'de bulunan barın müdavimi çok olsa da yine de çoğu şehir rehberinde ya da Atina gece hayatı önerilerinde ismi geçmiyor. Biz yerliler şimdilik keşfedilmemiş bu minik barın tadını çıkarıyoruz hâlâ anlayacağınız üzere. Sabah ve öğle saatlerinde daha çok kahve için uğranan Pink Freud, akşamları size lezzetli kokteyller, güzel müzik ve güler yüzlü çalışanlar vaad ediyor. Mekanın LGBTI friendly olması ise ona artı puan kazandırıyor.


ARTISANAL LOUNGE & GARDENS


Bu süslü ve afili isimden de anladığınız üzere biraz ciks bir mekandan bahsedeceğim son olarak. Atina'nın en concon ve eski semtlerinden Kifisia'da bulunan Artisanal, 2014 yılının sonlarında açıldı. Zaten yemeye içmeye ve gösterişe meraklı semt ahalisi ise mekânı kısa sürede benimsedi. Oldukça büyük olmasına rağmen günün her saati kalabalık ve canlı. Atina'nın başka bir yüzünü, başka bir semtini görmek isteyenlere şiddetle öneririm. Hendricks Gin, ev yapımı ginger ale ve greyfurt ile yapılan özel kokteyli Evergreen Gardens'ı mutlaka tadın, pişman olmayacaksınız.


*Şerefe gençler!

16 views

Naxos

Comments


bottom of page